Welcome to Southland Softball Association





Congratulations to players selected for the 2016-2017 Representative Teams:

Senior Men (Bates Shield, November 2016)
Jim Affleck, Timothy Campbell, William Campbell, Caleb Fetolofai, Keegan Hilhorst, Samuel Maher, Giahnnii Paraku, Daniel Perry, Daniel Shayler, Scott Sinclair, Kaemyn Smith, Christopher Telfer, Matthew Telfer, Aaron Wakelin


Senior Men (Jefferies Cup, December 2016)
Jim Affleck, Timothy Campbell, William Campbell, Caleb Fetolofai, Samuel Maher, Giahnnii Paraku, Daniel Perry, Daniel Shayler, Scott Sinclair, Christopher Telfer, Matthew Telfer, Aaron Wakelin


Senior Women
Tara Buckley, Bailey McCulloch, Corrina McDonald, Courtney Milne, Hayley Munro, Rachel Newton, Brooke Pennicott, Lauren Phillips, Olivia Ribbon, Alex Thurlow, Sharnae Welsh


U15 Boys
Dillon Cooper, Harrison Drain, Peter Hopper, Kiahn Johnson, Ashton McNaught, Toby Milne, Eli Mueli, JJ Parata, Jacob Smith, Lachlan Springford, Ben Symon, Scott Thurlow, Mitchell Tweedie


U15 Girls
Ruby Borland, Alice Cade, Toni Elers, Hannah Johnstone, Akeisha Neho-Materoa, Fairlayne Pennicott, Emily Purdue, Hannah Symon, Isobel Thompson, Maxine Thompson, Hayley Thurlow, Anahera Wilson


U17 Boys
Hunter Barlow, Jonty Grey, Braeden Heslip, Kiahn Johnson, Toby Milne, Sam Mitchell, Tate Mulligan, Josh Richardson, Kaemyn Smith, Jack Steel, Te Kaanu TeHuia, Cameron Wallace
Non-travelling Reserve:  Jack Richardson


U17 Girls (Mainland Shield, December 2016)
Ruby Borland, Katherine Cade, Maiya Duthie, Marcelle Fetolofai, Jazara Hopa, Hannah Johnston, Madison Parata, Isobel Thompson, Hayley Thurlow, Hannah Wilson


U17 Girls (National tournament, January 2017)
Maisie Bond, Katherine Cade, Maiya Duthie, Marcelle Fetolofai, Jazara Hopa, Hannah Johnston, Breigh Monaghan, Kiana Neho-Materoa, Tyla O'Neill, Madison Parata, Isobel Thompson, Hayley Thurlow
Non-travelling Reserves:  Ruby Borland, Hannah Wilson


U19 Boys
Southland:  James Bell, Caleb Fetolofai, Kaemyn Smith, Samuel Maher, Giahnnii Paraku, Harry Sapwell
Otago:  Jake Burtenshaw, Liam Mclister, James Mathieson, Nelson Yorston
Non-travelling Reserve:  Braeden Heslip


U19 Girls
Maisie Bond, Maiya Duthie, Jazara Hopa, Simone Kean, Courtney Milne, Breigh Monaghan, Tyla O'Neill, Brooke Pennicott, Lauren Phillips, Aaliyah Te Whetu, Alex Thurlow





2016-2017 REPRESENTATIVE TEAM MANAGEMENT

Senior Men            Coach:  Max Moyles Assistant Coach/Manager:  Rachel Cade
Senior Women       Coach:  Christopher Telfer Manager:  Rata Hopa
U15 Boys                Coach:  Michael Cade Assistant Coach:  Wade McSoriley Manager:  Rosie De Goldi
U15 Girls                Coach:  Amanda Wilson Assistant Coach:  Michelle Lawson Manager:  Raewyn Thompson
U17 Boys                Coach:  Michael Sinclair Assistant Coach:  Dave Steel Manager:  Leanne Tangney
U17 Girls                Coach:  Mathew Telfer Assistant Coach:  Ari Duthie Manager:  Zivana Hopa
U19 Boys                Coach:  Ron Fetolofai Assistant Coach:  Tom McSoriley Manager:  Rachel Cade
U19 Girls                Coach:  Christopher Telfer Assistant Coach:  Leon Hopa
Manager:  Rata Hopa