WELCOME TO SQUASH SOUTHLAND
                                        
                       

 

Junior Highlanders Series Draw for Otago Junior Open

Please click on the link for the Otago Open Draw for the first round on Saturday 29th August 2015 - Good luck everyone

Southland Junior National Squads announced

Girls

Boys

Katie Fairweather

Regan McNaught

Jasmine Demchy

Mitchell Kempton

Hayley Flett

Terry Thurlow

Anna O'Connor

Hayden O'Connor

Alex Thurlow

Caleb Madden

Samantha Taplin

Lachlan Thwaites

 

ILT Southland Sports Awards 

Join me in congratulating both Shaun Madden (NZME Masters Achievement) and Simon Flett (Administrator of the Year) for being finalists in this years ILT Southland Sports Awards. 

The awards ceremony will be held on Friday 26 June at the Ascot. Click here for article in Southland Times.


 

Junior Highlander Series Points Update 2015

Please click on the link for the latest points update Highlander series points by alpha 2015.pdf

 

 

Central Southland Juniors – 2nd tournament of 2015 Junior Highlander Series

A  message from Trina (Tournament Controller)  to entrants of the Central Southland Juniors on this weekend at Winton. 

Thank you for your entries into the Central Southland Junior Open 2015, its great that we are also hosting the 2nd tournament of the Junior Highlander Series for 2015.

A rolling draw will be used for this tournament so please be at your games at least 15 minutes before time in case we get to run early.

Central will have a selection of food and drink available but there is NO EFTPOS – please bring cash.

All entry fees $20.00 must be paid before your 1st game.

EYEWEAR IS COMPULSORY

There is now NO Games at Stadium Southland, which now means there is not a lot of movement for other (rugby, netball, hockey, football) games.  

I am sorry but please consider our entries that are travelling from Otago (half of them are).

Look forward to meeting you all.

Any problems please email me  gooseygander@xtra.co.nz or phone 027-2929197 – you can leave a message.  I will ring you back.

Kind regards and safe travelling.

Click HERE for 1st Round games, Mixed Draw and Girls Div 1 Draw

Katrina – Central Southland Junior Co-Ordinator

           

A HUGE  CONGRATULATIONS TO SQUASH CITY WHO HAVE WON THE

SQUASH NZ CLUB OF THE YEAR AWARD.

The Squash Southland Board, Staff ,our 17 Clubs and 1200 members

 are very proud of your  success!!!

WELL DONE SQUASH CITY 

 

 

 

 

NZ DEVELOPMENT SQUAD 2015

Congratulations to Jack Demchy and Caleb Madden on making the NZ Development Squad for 2015.

 

 

APPOINTMENT OF EXECUTIVE OFFICER

The Board would like to welcome  Aaron Brown to the role of Executive Officer and will join the Squash Southland team on Monday 15th November.

We hope you will all make yourselves known and help Aaron to settle into his new position.

BRIEF:  Aaron Brown

 

 

SQUASH SOUTHLAND AGM  MONDAY 16TH FEBRUARY 2015

 

Board Nominations now open for 2015

 

NZ JUNIOR RANKINGS AS AT OCTOBER 2014

 U13 Girls Anna O'Connor No 7
U17 Girls Katie Fairweather No 4
U15 Boys Caleb Madden No 6
U15 Boys Jack Demchy No 8

 

MOST IMPROVED TROPHY CRITERIA UPDATED 30.09.14

                       

CONGRATULATIONS TO EVERYONE ON THEIR OUTSTANDING RESULTS FOR THE FOLLOWING EVENTS:-

Results:

NZ MASTERS INDIVIDUAL AND TEAMS EVENT

Shaun Madden 1st M35-39

Marty McKelvie 2nd M55-59

Debs Shirley 3rd W45-49

Southland Masters Team 3rd

 

SOUTH ISLAND AGE-GROUP TEAMS EVENT

GIRLS

U11 Silver Medal: Tayla Muir, Jackie Thurlow

U13 Silver Medal: Anna Skerrett, Haley Thurlow, Alex Laurie

U15 Silver Medal: Libby Young, Courtney Budd, Brooklyn Forbes

U17 Gold Medal:  Katie Fairweather, Jasmine Demchy, Alex Thurlow

BOYS

U11 Gold Medal:  Jacob Dudley, Morgan Lawton, Josh Lawton

U13 Silver Medal:  Jaden Muir, Jacob Budd, Scott Thurlow

U15 Gold Medal:  Hayden O'Connor, Lachlan Thwaites, Tom Stokes

U17 Gold Medal:  Regan McNaught, Jack Demchy, Jarod Bunning

 

SQUASH SOUTHLAND AWARDS NIGHT:

SATURDAY  27 SEPTEMBER 7.30PM

HOSTED BY MAKAREWA SQUASH CLUB

 

             
Congratulations to the following juniors who have
been selected for the
SOUTH ISAND AGE-GROUP TEAMS Event to be held
in Dunedin 20-21 September

GIRLS 
U11 : Manager/Coach Jo Lawton
Tayla Muir  SC
Jackie Thurlow SC
           

U13: Manager/Coach Andrea Dudley
Anna Skerrett SC
Haley Thurlow SC
 Alex Laurie Mak

U15 : Manager/Coach  Kelly Byars
 Libby Young Gore T&C
  Courtney Budd SC
 Brooklyn Forbes CS

U17: Manager/Coach  Karyn Flett
Katie Fairweather SC
Jasmine Demchy SC
Alex Thurlow SC

U17B: Manager/Coach Maria Thurlow
Hayley Flett SC
Shania Cleland Gore T&C
Roisin Chilton SC

BOYS
U11: Manager/Coach  Evan Thwaites
Jacob Dudley Mak
Morgan Lawton Gore T&C
Josh Lawton Gore T&C

U13: Manager/Coach  Kerry Demchy
Jaden Muir SC
Jacob Budd SC
Scott Thurlow SC

U15:  Manager/Coach  Simon Flett
Hayden O'Connor Mak
Lachlan Thwaites Mak
Tom Stokes Balfour

U17:  Manager:  Simon Budd
Regan McNaught Mak
Jack Demchy SC
  Jarod Bunning CS

       
           


The South Island Age-Group Teams will be announced
at the Squash City Juniors on 22-23 August. There will
a players/parents meeting straight after prize giving.

               
Southland Junior National Team announced
Girls:
Emily Flett  SC
Katie Fairweather  SC
Jasmine Demchy  SC
Alex Thurlow  SC
Hayley Flett  SC
Coach:  Karyn Flett
Boys:
Mitchell Kempton  Mak
Regan McNaught  Mak
Terry Thurlow  SC
Jack Demchy  SC
Hayden O'Connor  Mak
Coach:  Simon Budd

        
  
NZ Rankings as at 1 August
Juniors
Girls
U11  No 8    Ella Yule  Mak
U13  No 4    Anna O'Connor  Mak
       No 8    Anna Skerrett  SC
       No 10   Haley Thurlow  SC    
U17 No 3     Katie Fairweather  SC
       No 10   Jasmine Demchy  SC
U19  No 7    Emily Flett  SC

Boys
U11 No 10   Jacob Dudley 
U15 No 7     Caleb Madden SC
      No 10    Jack Demchy SC

Seniors
Shaun Madden No 12 SC
 
  
                       
   

CONGRATULATIONS to our Southland Junior Open winners
Girls:  Emily Flett
Boys:  Mitchell Kempton        


CONGRATULATIONS TO OUR SOUTHLAND QUADRANGULAR TEAM

           
Team in order of photo.docx
Quads Overall Placing 2014.docx


 SQUASH SOUTHLAND CLUB CHALLENGE SHIELD
The Riverton Squash Club have dominated the Club Challenge Shield this season in winning 
the shield 7 challenges in a row. Heather White from the Riverton SC is to be commended for her 
fantastic organisation   skills  in keeping the challenges flowing and within the 3 week period.
Unfortunately the clubs winning steak came to an end on Sunday 27 July with Riversdale
taking out Riverton 7-4. The next challenge is from Mossburn and date to be confirmed.  


             
NZ Rankings as at 1 July
Juniors
Girls
U11  No 9  Ella Yule
U13  No 5  Anna O'Connor
U17  No 8  Katie Fairweather
U19  No 8  Emily Flett
Boys
U13  No 8  blair McKenzie
U15  No 8  Caleb Madden

Seniors
No 12  Shaun Madden

 


SQUASH SOUTHLAND AWARDS 27 September

Venue TBC

      

ANNOUNCEMENT OF SOUTHLAND REP TEAMS
Southland Junior Nationals team will be announced at the 
Southland Junior tournament 2-3 August
South Island Age-Group teams will be announced at the 
Squash City Juniors  22-23 August
There will be a parents meeting straight after the teams
are announced for parents of those juniors who have 
been selected.     
                        
NZ Junior Rankings as at 1st June
Girls
U11  No 9  Ella Yule
U13  No 5  Anna O'Connor
U17  No 9  Katie Fairweather
U19  No 9  Emily Flett
Boys
U11  No 6  Jacob Budd
U15  No 8  Caleb Madden
        No 9  Mitchell Kempton

NZ Seniors Rankings as at 1st June
No 15  Shaun Madden
 


CONGRATULATIONS TO KATIE FAIRWEATHER AND SHAUN MADDEN
OUR NEW SOUTHLAND OPEN CHAMPIONS               

        
ILT  SOUTHLAND OPEN - 1ST ROUND DRAW

Squash City
Friday  4.00pm - 5.00pm  Junior Club Night  non members very  welcome
Friday  6.00pm  - 9.00pm  Senior club Night  also open to  non members and
                                          a gold coin donation appreciated for lights.
Contact:  Colleen Parkhill-Burke  027 215 4166

        
 Riverton Squash  Club
Social Night  Monday
Open to members and non-members
$2.00 for lights  starts 6.30pm
for details contact:-
Sue Verhaegh     027 332 3231
Heather White   027 480 2391        

Clinton Squash Club
Social Nights Mon and Wed
for details contact:-
Laura Allan     027 415 7553
Kirsty Smith    021 255 839     
       

 KIWI SQUASH LAUNCH  9 May  ILT Stadium Southland
Mr John Key with pupils from St Thomas Acquinas School


           

        
           


           
Congratulations to Shaun Madden who has been
selected as a finalist in the Masters section for the
ILT Southland Sports Award

       
           

                                             

COME JOIN US FOR THE LAUNCH OF KIWI SQUASH
ILT Stadium  9 May
Commencing 10am
10.00 - 11.00  St Thomas's School
11.00 - 12.00  Takitimu School
12.00 -  1.00   TBC
  1.00 -   2.0   Waianiwa

KIWI SQUASH SCHOOLS PROGRAMME INFORMATION
FOR MORE INFORMATION PLEASE CONTACT BRUCE THIRKELL
Cell:  027 319 4169  bruce@squashsouthland.co.nz



     



SQUASH SOUTHLAND ARE DELIGHTED TO ANNOUNCE
THE EMPLOYMENT OF 3 PART-TIME DEVELOPMENT OFFICERS FOR THE
FOLLOWING AREAS
Shelley Lithgow      Eastern/Northern  -  will be based in Gore
Karlie McQueen      Central Western  -   will be based in Otautau
Virginia Anderson   Central -  will be based in Winton
We also welcome aboard Casey Howat who will be available in the
Invercargill area as required.

                                 
Whack n Run competitions commence:-
Otautau        Tuesday        13 May
Winton          Tuesday        20 May
Gore             Wednesday    21 May
Invercargill    Wednesday   28 May

Whack n Run general information sheet
Entries are to be sent through  your school
to Squash Southland


May Junior Rankings
U15 Boys  Mitchell Kempton  MAK
U19 Girls  Emily Flett  SC

           
Gore Highlanders Tournament 3-4 May
Draw:
Girls C
Girls B
Girls A

Boys Round Robin
Boys D
Boys C
Boys B
Boys A


Pirates Junior Open
First Round Draw-

                       
                       
Eastern AGM
Tuesday 4th March  7.30pm  Waikaia SC
Enquiries/Apologies to
Clark Horrell -
Ph:       03 202 7749
Email:  chorrell@ispnz.co.nz




Central Southland AGM
Monday 3rd March  7.00pm
Enquiries/Apologies to
Arjan Van der Straaten
Email:  arjan_tracy@hotmail.com
Cell:  0272 843 045



Stadium Southland is now open to the public as from 14.2.14
There are four courts  available and bookings can be made
by phoning Stadium Southland 21 71200




2013 Season


NZ Ranking List as at 1.8.13
Junior
U11    Jacob Budd                No 5
           Scott Thurlow           No 8
           Haley Thurlow           No 8
U13     Blair McKenzie          No 10
           Anna O'Connor          No 7
           Anna Skerrett           No 10
U15     Mitchell Kempton      No 9
U17      Emily Flett                No 5
            Katie Fairweather   No 9
Senior
Shaun Madden  No 13

Squash Southland Awards Night
Saturday 17th August  6.30pm  Squash City, Onslow St, Invercargill
Featuring guest speaker Stephanie McKenzie who is the current NZ Elite Womens Sprint Champion. Stephanie
has won numerous medals including at the Junior World Track championships in Italy in 2010 and Russia in 2011.
Come along and hear Steph's inspirational story on how she got to where she is today.



ILT  Southland Wide Interclub Finals
These are being held at Squash City, Onslow Street, Invercargill on Saturday 17 August.
They will be kicking off with playoffs for 3rd & 4th, following on by 1st and 2nd in Divisions
One,Two and Three.
Come along and support our finalist teams  and enjoy a great day out of squash.



Congratulations to our 2013 Southland Junior Champions
Girls:  Emily Flett
Boys:  Caleb Madden



Junior Interclub Finals
There have been some very hard fought battles during the 10 week competition, with some amazing squash being played.
The finals day is on Saturday 17th August, commencing at 8.30am at Squash City, Onslow Street, Invercargill
The finals are as follows:-

1st vs 2nd      Makarewa        vs    Central Southland      Court 4.

3rd vs 4th      Squash City 2   vs    Squash City 3            Court 3.

5th vs 6th      Squash City 1   vs    Squash City 4            Court 2.

Inflatable Squash Court launched at Kid Zone
Kid Zone proved to be the perfect place to launch our blow up
squash court with children lining up over the five days to have
a go on it.
We were very privileged to have two of our three Funders 
to
officiate at our opening, Dianne Williams from the Community
Trust of Southland and Alan Denis from the ILT. We also received
funding from Pub Charity and unfortunately they were unable
to be attend.

For information on court  bookings please contact
 admin@squashsouthland.co.nz


Dianne Williams and Alan Denis along with SS Board Members
Tony Wills and Peter Fairbairn


Bruce Thirkell - Invercargill Dev Officer helping
two boys  on court at Kid Zone 


Congratulations and well done to all our Juniors who
participated in the SI Age-groups in Oamaru
3rd  U11 Girls  Haley Thurlow
3rd  U11 Boys  Jacob Budd
1st  U13  Girls  Anna O'connor

2nd  U13  Girls  Anna Skerrett
3rd U13  Boys   Blair McKenzie
3rd  U15 Boys  Mitchell Kempton
1st  U17  Girls  Emily Flett
2nd  U17  Girls  Katie Fairweather
2nd  U19  Girls  Emily Flett
3rd  U19  Girls  Katie Fairweather

NZ Ranking List as at 1.7.13
Junior
7th     U11  Jacob Budd
8th     U13  Anna O'Connor
10th   U15  Mitchell Kempton
5th     U17  Emily Flett
Senior
15  Shaun Madden


Quadrangular Teams Result

Whack n Run Term Three Registrations are open now

 
CONGRATULATIONS  and Best Wishes
to Shaun Madden who
has been selected for the NZ Masters team to compete
in the tre series against Australia. 
Congratulations also to Marty McKelvie who has been
selected as reserve.


Congratulations to our Southland Open Champions
Emily Flett and Shaun Madden

NZ Ranking List as at 1.6.13
Junior
U11 No 8  Jacob Budd
U13  No 8  Anna O'Connor
U17  No 8  Emily Flett
Senior
No 13 Shaun Madden

Southland Junior Interclub draw - refer
Juniors - Interclub


Congratulations to Emily Flett from Squash City who has  been
selected as one of ten Ambassadors for  the Year of Youth Squash 
in New Zealand.


SIX  OF NEW ZEALAND'S TOP SQUASH PLAYERS ARE COMING TO TOWN
Come and see them in action at the Squash City Open 26-28th April>>

Squash City have received 124 entries for their tournament. 
They will be using the following courts:-
Squash City,  Makarewa,  Riverton.
You must be at the courts 20 minutes before your game time so you are ready to play.


Martin Knight v Campbell Grayson



Evan Williams

The tournament week kicks off on Thursday 25th April with an exhibition  match between Martin
Knight and Evan Williams. Tickets are $20.00 per person and can be purchased from:-
Kevin Muir     027 4222038  kevin.muir@posthaste.co.nz
Karyn Flett    027 6094772   squashcity@snap.net.nz

EXHIBITION MATCH>>


This  weekend is an opportunity not to be missed to come and see the  following  top players in action  
at the Squash City Open, Onlsow Street, Invercargill. 

Martin Knight         Ranked No  2 in NZ
Evan Williams        Ranked No  3 in NZ 
Lance Beddoes       Ranked No  6 in NZ
Shaun Madden       Ranked No 11 in NZ

Amanda Landers-Murphy   Ranked No 2 in NZ
Megan Craig                     Ranked No 4 in NZ

Alex Grayson
Mark Fairweather
Dave Gardener

Squash Southland would like to congratulation
Martin  Knight and Evan  Williams   who have  been selected for the NZ Mens World Team>>

 

 

SNZ Ranking List Criteria
Seniors and Juniors
http://www.squashnz.co.nz/high-performance/national-rankings.cfm?content_id=268


Next  Club Challenge
Fiordland vs Riversdale
Date TBA
Otautau to Challenge Winner



Southland Eastern Dev Squad
Libby Young
Morgan Lawton
Josh Lawton

Logan Macleod

HP Squad:
Anna O'Connor
Sam Taplin
Hayley Flett
Alex Thurlow
Regan McNaught
Jack Demchy
Hayden O'Connor
Lachlan Thwaites



Southland Dev Squad's

Evan Thwaites - Coach
Ryan Cleary
Eamonn Thwaites
Alex Laurie
Tayla Muir
Jackie Thurlow
Guy Hartley
Nic Mennell
Levi Mennell

Karyn Flett - Coach
Hamish Dudley
Jacob Dudley
Casey Thwaites
Haley Thurlow
Ella Yule
Bellah Crawford
Garoth Van Der Straaten


Simon Flett - Coach
Jacob Budd
Jaden Muir
Scott Thurlow
Sam Christie
Shea Childs
Anna Skerrett
Ethan Hair